CSC TWL-S-20WX5-50K Image 1
CSC TWL-S-20WX5-50K LED STRING WORK LIGHT
MFR Part #: TWL-S-20WX5-50K
SKU #: 1217930
Brand: CSC LED
UPC: 845599060444
Please note this item is discontinued (order fulfillment will depend on stock availability): CSC LED TWL-S-20WX5-50K String Work Light, 20 W Fixture, 120 V
5 years
Docks, Factory/Residential Renovations and Subway Construction Applications
cETL Listed
CSC LED String Work Light, Series: TWL, 120 V, 20 W Fixture, 125 Lumens/W Light Output, 50000 hr Average Life, 5000 K Color Temperature, >80 CRI, Frosted Lens, 12500 Lumens, IP65 Enclosure, Aluminum/Polycarbonate Housing Material, Orange Housing Finish, 150 mm W x 195 mm H Dimensions
Product Details
Attributes
Clearance ItemsClearance
Country Of OriginChina
Dimensions150 mm W x 195 mm H
Enclosure TypeIP65
Fixture Wattage20 W
Housing FinishOrange
Housing MaterialAluminum/Polycarbonate
Voltage Rating120 V
Average Life50000 hr
Color Rendering Index (CRI)>80
Color Temperature5000 K
Lens TypeFrosted
Light Output125 Lumens/W
Lumens12500 Lumens
SeriesTWL
Features
  • LED String Work Light
  • PC wire guard standard steel wire guard optional
  • Comes with (5) 20 W LED lights and interconnecting 10 ft cord