AM STD 9118DC.020 MEDICAL SINK WITH APRN & DRAIN WHITE
content loaded
MFR Part #:
9118DC.020
SKU #:
Brand:
American Standard
UPC:
American Standard 9118DC.020 Sink, 26-1/8 in H x 20 in W x 17 in D, Vitreous China, White
4-3/4 in (121 mm) Offset Drain and CR-P2 Lithium Battery
Set Location or Login for Price
Print QR Code
Add to Cart
Product Details
Attributes
Features
Resources
American Standard, 9118DC.020, Sink, 26-1/8 in H x 20 in W x 17 in D Overall, Vitreous China, White
Finish/Color:
White
Material:
Vitreous China
Overall Dimensions:
26-1/8 in H x 20 in W x 17 in D
Deep basin and sloped ledges minimize splashing
Offset, non-pooling drain with sealed overflow
Integral side and back splashes
Removable acrylic shroud with mounting hardware
Selectronic ICU Faucet (DC Powered)
1.5 gpm/5.7 L/min laminar flow control device in base of spout
Plain spout end
Hygienic hands-free operation
Rigid gooseneck spout, 5 in (127 mm) reach, 9-3/4 in (248 mm) overall height, 6 in (152 mm) height to outlet
DC Powered (includes CR-P2 lithium battery)
Vandal-resistant solid brass construction
Fully enclosed, water-resistant electrical controls
Integral in-line strainer
Single inlet to spout for cold or tempered water
Inlet, 15 in (381 mm) long stainless steel hose with 3/8 in (10 mm) compression connection
Optional thermostatic mixing valve must be ordered separately
Instruction/Installation Manual
Specification Sheet
Product Details
Attributes
Finish/Color:
White
Material:
Vitreous China
Overall Dimensions:
Features
Plain spout end
Hygienic hands-free operation
Integral in-line strainer